Skip to content

Podmioty ekonomii społecznej (PES)

grafika przedstawiająca podział podmiotów ekonomii społecznej PES

Centrum integracji społecznej – instytucja realizująca specjalistyczny program pracy z osobami wykluczonymi społecznie lub zagrożonymi wykluczeniem, w określonym czasie. 

Klub integracji społecznej – forma reintegracji społecznej i pracy socjalnej powiązana z doradztwem zawodowym mająca na celu skuteczne zorganizowanie działań o charakterze terapeutycznym, zatrudnieniowym i samopomocowym.

Organizacje pozarządowe to osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej niedziałające w celu osiągnięcia zysku, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, w tym fundacje i stowarzyszenia, niebędące jednostkami sektora finansów publicznych lub przedsiębiorstwami, instytutami badawczymi, bankami i spółkami prawa handlowego będącymi państwowymi lub samorządowymi osobami prawnymi, z wyjątkiem partii politycznych, europejskich partii politycznych, związków zawodowych i organizacji pracodawców, samorządów zawodowych, fundacji utworzonych przez partie polityczne i europejskich fundacji politycznych.

Podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego – osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w RP, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego; stowarzyszenia JST oraz spółki akcyjne i spółki z o.o. oraz kluby sportowe będące spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy o sporcie, które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich udziałowców, akcjonariuszy i pracowników.

Spółdzielnia inwalidów / spółdzielnia niewidomych – spółdzielnia, której przedmiotem działalności jest zawodowa i społeczna rehabilitacja inwalidów / niewidomych przez pracę w prowadzonym wspólnie przedsiębiorstwie.

Spółdzielnia pracy – dobrowolne zrzeszenie nieograniczonej liczby osób i o zmiennym funduszu udziałowym, która w interesie swoich członków prowadzi wspólne przedsiębiorstwo w oparciu o osobistą pracę członków.

Spółdzielnia produkcji rolnej – dobrowolne zrzeszenie osób, które zjednoczyły się w celu podjęcia wspólnych działań w rolnictwie i na obszarach wiejskich; celem spółdzielni jest zapewnienie zrzeszonym rolnikom wielostronnej pomocy w prowadzonej przez nich działalności oraz wspieranie współposiadania, kształcenia i współpracy.

Spółdzielnia socjalna – zrzeszenie (grupa) osób (fizycznych lub prawnych), które prowadzi działalność gospodarczą, a nadrzędnym celem jest zapewnienie miejsc pracy dla osób defaworyzowanych (np. bezrobotnych lub niepełnosprawnych).

Warsztat terapii zajęciowej – wyodrębniona organizacyjnie i finansowo placówka stwarzająca osobom niepełnosprawnym niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia.

Zakład aktywności zawodowej – wyodrębniona organizacyjnie i finansowo jednostka tworzona w celu zatrudnienia osób niepełnosprawnych zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności i osób zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, u których stwierdzono autyzm, upośledzenie umysłowe lub chorobę psychiczną.

 

 
The owner of this website has made a commitment to accessibility and inclusion, please report any problems that you encounter using the contact form on this website. This site uses the WP ADA Compliance Check plugin to enhance accessibility. Skip to content